10.05.2012
Eri hankkeet toivat vieraita Kanadasta, Englannista ja Skotlannista
05.01.2012
Ennakoinnin äärellä ammatillisen koulutuksen asiantuntijat eri EU-maista
Kehittämis- ja kansainvälisyyspalvelut ovat tärkeä osa Kainuun ammattiopiston palvelutoimintaa. Kainuun ammattiopisto aktiivisesti seuraa ja ennakoi ammatillisen koulutuksen kehitystä ja reagoi muutoksiin. Kehittämispalvelut koordinoi ja toteuttaa oppilaitoksen strategista kehittämis- ja laatutyötä.
Kehittämispalvelut ylläpitää kehittämistyön toiminnallisia edellytyksiä, kuten hankehallinnointijärjestelmää ja rahoitusprosesseja sekä suunnittelee ja toteuttaa kehittämishankkeita
Kainuun ammattiopisto on vahva toimija Kainuun maakunnan aluekehityksessä.
Oppilaitoksen kansainvälisen toiminnan tavoitteena on antaa opiskelijoille ja henkilökunnalle mahdollisuus saada kokemuksia toimimisesta kansainvälistyvässä työelämässä.
Keskeisin osa kansainvälisestä toiminnastamme on opiskelijoiden ja henkilökunnan ulkomailla tapahtuvat työssäoppimis- , opiskelu ja työskentelyjaksot. Ulkomailta saapuvat opiskelijat, opettajat ja muut vieraat tuovat puolestaan kansainvälistymistä oppilaitoksen arkipäivään ja paikalliseen työelämään.
Erilaisissa kansainvälisissä yhteistyöhankkeissa kehitetään uusia opiskelu- ja opetusmateriaaleja ja - käytäntöjä.
Osmo Hänninen
p. 044 081 9951
osmo.hanninen(at)kao.fi
Sirkka Karjalainen
p. 044 561 1556
sirkka.karjalainen(at)kao.fi
Minna Kärki
p. 044 797 0842
minna.karki(at)kao.fi
Risto Virkkunen
p. 044 594 8580
risto.virkkunen(at)kao.fi